Mus rasite:
Šaulių g. 20, 71117 Šakiai Telefonas: (8-345) 60188 Faksas: (8-345) 60188

Šakių rajono savivaldybės biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, įmonės kodas 300021912.

BALANDIS – AUTIZMO SUPRATIMO MĖNUO. PIRMA PAGALBA – SUPRATIMAS

Autizmas (pilnas pavadinimas – autizmo spektro sutrikimas)

autizmo simptomai ne visiems vienodi, tai apima tam tikrą sutrikimų spektrą ir vadinama Autizmo spektro sutrikimais (ASS). Tai neurologinis raidos sutrikimas, kuris labiausiai paliečia kalbos ir bendravimo, socialinių įgūdžių ir elgsenos vystymąsi.  Maždaug 25% turinčių ASS sutrikimą visai nekalba. Šis sutrikimas įtakoja tai, kad žmogus kitaip bendrauja, jaučia bei suvokia pasaulį.

Autizmas ne liga, juo nesergama, autizmas neužkrečiamas.

Dažniausiai autizmo spektro sutrikimai diagnozuojami vaikams tarp 2 ir 4 metų amžiaus. Ankstyva diagnostika galima jau 18 mėn. amžiaus vaikui, o pirmieji požymiai gali būti matomi jau 6 mėnesių kūdikiui, šis sutrikimas maždaug 4 kartus dažniau nustatomas berniukams, nei mergaitėms.

Autizmo priežastys nežinomos, pasaulyje atliekama daugybė tyrimų joms nustatyti. Kol kas patikimų duomenų kas sukelia autizmą nėra.

Kol kas nėra vaistų autizmo gydymui .

Gydymo nuo autizmo nėra, tačiau vaikams labai reikšmingai galima padėti taikant specialų ugdymą. Tai visą gyvenimą trunkantis sutrikimas.

Taikomoji elgesio analizė (TEA) (angl. – ABA) - moksliniais tyrimais grįstas ir šiandien efektyviausias bei plačiausiai naudojamas pagalbos metodas vaikams su autizmo bei kitais elgesio-emocijų sutrikimais ugdyti. Tai griežtai struktūruotas, orientuotas tik į individualius vaiko gebėjimus metodas, kuris apima įvairiapusį įgūdžių ugdymą, visuomenės normas atitinkančio elgesio formavimą, ugdo protinius gebėjimus, komunikaciją, suvokimą, dėmesį, kalbą bei teigiamai veikia individualius raidos sutrikimo požymius.

Geresnių rezultatų pasiekiama pradėjus TEA taikyti kuo ankstyvesniam amžiuje (iki 3-4 metų) kuo natūralesnėje socialinėje aplinkoje. TEA metodo pagalba išugdomi ne tik socialiniai, komunikaciniai gebėjimai, bet kasdieniai savitarnos įgūdžiai.

Kiekvienas asmuo, turintis autizmo spektro sutrikimą, gali mokytis, pasiekti pažangos ir patirti buvimo bendruomenėje džiaugsmą.

Esame įsitikinę, kad supratimas, bendruomeniškumas, mūsų visų išmintis, pagalbos efektyvumas yra labai svarbus.

Dalinuosi nuoroda, tai trumpas filmukas apie autizmą, kuriuo siekiama didinti žmonių sąmoningumą autizmo tema.

Nuoroda: https://www.youtube.com/watch?v=axtEMFI5JCI&fbclid=IwAR3Df0QAyoV_DqtLkMqicNyISbWN5PieNHDCkps3XP7f71A1s5qiKjQ5ok

 

 

 

Parengė psichologė Gintarė Janarauskaitė

« Atgal