Mus rasite:
Šaulių g. 20, 71117 Šakiai Telefonas: (8-345) 60188 Faksas: (8-345) 60188

Šakių rajono savivaldybės biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, įmonės kodas 300021912.

ELEKTRONINĖ NEMIGA

Vis dažniau medikams tenka susidurti su neįprasta miego sutrikimo forma – vadinamąja elektronine nemiga. Tyrėjai nustatė, kad žmonės, rodos, miegoję visą naktį, prabunda ryte nepailsėję, nes net ir naktimis neišsiskiria su elektroniniais prietaisais: mobiliuoju telefonu, kompiuteriu, televizoriumi.

 „Tai amžiaus bėda, apie kurią plačiai kalbėti pradėta jau 2011 metais“, – teigia Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytoja neurologė dr. Rūta Mameniškienė.

Miegamasis turi būti skirtas poilsiui, be jokių televizorių ir kompiuterių. . Naršant internete ar žaidžiant kompiuterinius žaidimus nukreipiamas dėmesys nuo problemų. Tačiau toks būdas nėra geras, ypač - kompiuterinių žaidimų pomėgis. Tai išvargina smegenis.

 

Vaikų, kurie nuolat sėdi prie kompiuterių, išvien žaidžia, mokymosi rezultatai daug prastesni.

Labai blogai, kad prie kompiuterio ar televizoriaus užsisėdėję vaikai per vėlai gula. Jie nepailsi, o tada neatsigauna protas, trinka augimo, metabolizmo procesai. Paauglys 22 val jau turėtų būti lovoje. Paaugliui verkiant reikia 8 valandų, o dar geriau - 9 valandų miego.

Beje, jauni žmonės dar sugeba "atsimiegoti" už visą savaitę. Vyresniesiems to nepavyksta padaryti  Iš tikrųjų tas "atsimiegojimas" nėra gerai. Visą savaitę stokodamas miego žmogus nepailsi. Jaunimo kompensaciniai mechanizmai dar sugeba su tuo susitvarkyti, bet bėgant metams jau nebegali. Tada žmogus visą savaitę būna pavargęs ir savaitgalį - taip pat. Šiuo atveju vėl reikėtų spręsti gyvenimo ritmo problemą: sutvarkyti jį taip, kad savaitgalį nereikėtų ieškoti papildomo miego,

 

Prabunda pavargę. Ekspertų tvirtinimu, nuo elektroninės nemigos kenčia maždaug kas penktas gyventojas. „Kai žmogus ryte prabunda pavargęs ir toks jaučiasi visą dieną, nieko nepajėgia daryti, galima įtarti lėtinį nuovargį, miego apnėją ar kitus miego sutrikimus. Atrodo, žmogus naktį miega lyg ir pakankamai, netgi per parą gali miegoti 14–15 valandų, bet vis vien neišsimiega ir dėl lėtinio nuovargio jausmo nebesugeba tinkamai atlikti jokios fizinės veiklos.

Taip yra dėl to, kad neatsitraukia nuo savo elektronikos: su telefonu, kompiuteriu gula, su telefonu, kompiuteriu kelia. Daugelis turi išmaniuosius telefonus, laiko juos naktimis prie lovos ar net lovoje ir prabudę tikrina savo „Facebook‘ą“, elektroninį paštą, siuntinėja nuotraukas, žinutes. Jei naktį keliasi į tualetą ar atsigerti vandens, negali nugalėti savęs – būtinai patikrina žinutes telefone ar internete. Visa tai ir sukelia vadinamąją elektroninę nemigą.“ Šis sutrikimas dažniausiai vargina paauglius, jaunimą, bet pastaruoju metu nuo savo elektroninių „draugų“ nesitraukia daug ir vidutinio amžiaus bei vyresnių žmonių. „Prancūzų atlikta apklausa (apklausta 25 tūkstančiai žmonių) rodo, kad žmonės prie elektroninių prietaisų praleidžia vidutiniškai apie vienuolika valandų per parą.

 Išsivysto elektroninė priklausomybė.

Nuo interneto nesitraukia ne tik jaunimas, bet ir dauguma suaugusiųjų: jiems nuolat reikia tikrinti elektroninį paštą. Eidamas į paplūdimį paauglys ir net suaugęs žmogus gal pamirš kremą nuo saulės, bet tik ne telefoną. Net kas trečias žmogus (iki 35 procentų dirbančiųjų) atsiliepia, skambina telefonu arba rašo žinutes naktį. Apklausos duomenimis, paaugliai per naktį išsiunčia vidutiniškai apie penkiasdešimt žinučių.“ Tai trikdo miegą, poilsį. Miegas darosi paviršutiniškas, žmogus negali atsipalaiduoti, pasiekti kietesnio miego stadijų, kurios reikalingos smegenims atsigauti, ląstelėms atsinaujinti. Prisirišimas prie naujausių technologijų gali labai paveikti dėmesingumą ir sukelti daug kitų problemų: nuovargį, nerimą ar net baimę. „Dėl elektroninės nemigos atsiranda somatinių negalavimų: duria širdies plote, skauda galvą, pilvą ir kita. Tokiais atvejais visi tyrimai būna geri, o žmogus jaučiasi blogai. Dažniausiai tai reiškia, kad smegenims trūksta poilsio. Paauglius, patiriančius tokių neaiškios kilmės simptomų, tėvai veda pas gydytojus, o šie ieško širdies, smegenų ligos. Labai daug pacientų ateina pas endokrinologus, jie, aiškindamiesi, kodėl paauglys visai neturi energijos, tiria, ar nesusilpnėjusi skydliaukės funkcija, antinksčių veikla. Iš visų, kurie skundžiasi lėtiniu nuovargiu, gal tik kas penktąjį ar net dar mažiau žmonių kankina nuovargio sindromas.

 Visų kitų pagrindinė bėda – elektroninė nemiga.“

Šiuolaikiškos technikos – mobiliųjų telefonų, kompiuterių, tikrai niekas neatsisakys, bet išvengti elektroninės nemigos įmanoma. „Kompiuteris, telefonas, kiti elektroniniai prietaisai vakare, prieš miegą, turi būti išjungti. Žinutes, elektroninį paštą patartina patikrinti dar prieš vakarienę, bet ne vėliau. Prieš miegą geriau pasivaikščioti lauke, pakvėpuoti grynu oru ar paskaityti knygą

 Ryte pabudinti turi tradicinis žadintuvas, o ne telefonas. Jei būtų atlikta apklausa, kiek žmonių naudojasi tradiciniais žadintuvais, turbūt paaiškėtų, kad tik vienetai kur nors kaimuose ar gyvenvietėse. Tiek darbingo amžiaus žmonės, tiek vyresni, juo labiau paaugliai – visi naudojasi mobiliuosiuose telefonuose esančiais žadintuvais. Vadinasi, girdi ne tik telefono žadintuvo skambutį, bet ir visas ateinančias žinutes.“ Būtina  riboti laiką, skiriamą susirašinėti telefonu ar elektroniniu paštu. Suaugusieji turėtų kontroliuoti, kiek laiko jų vaikai praleidžia prie elektroninių prietaisų, ir jį riboti. „Ilgainiui dėl elektroninės nemigos gali sutrikti širdies ritmas, išsivystyti stenokardija, netgi ištikti ankstyva mirtis“, – aiškina gydytoja dr. R. Mameniškienė.
 

Sudarė gydytoja, vaikų neurologė

 

LIONĖ ADOMAITIENĖ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

« Atgal