Mus rasite:
Šaulių g. 20, 71117 Šakiai Telefonas: (8-345) 60188 Faksas: (8-345) 60188

Šakių rajono savivaldybės biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, įmonės kodas 300021912.

TĖVAMS: "MANO VAIKAS — PAAUGLYS"

Kaip klausytis ir kalbėti su vaiku.doc

Šunų dresuotoja  Prior savo knygoje "Neriaumokite ant šuns" pateikia kai kurias taisykles, kurių reikia laikytis šunų šeimininkams, kurie nori savo šunis ko nors išmokyti:

Niekad nerodykite šuniui dantų, net šypsenos.

Kad šuo nesikandžiotų duokite jam į dantis kokį nors daiktą

Dažniau girkite nei bauskite

Nesunku pastebėti jog šie patarimai netiesiogiai, bet tinka ir auklėjant vaikus.  Pvz., maži vaikai dažniausiai mažai reaguoja į tėvų riksmus ir smurtą.

Verkiančio kūdikio nenuraminsi kratymu ir šauksmu "tuoj pat nutilk".

Darželinuko nepriversite  klausyti mušdami diržu. Taip jie išmoksta tik bijoti ir keršyti tėvams bei išsilieti ant silpnesnių.

Šios situacijos  ypač tinka  paaugliams. Agresija gimdo agresiją. Geresnis kelias yra suprasti paauglių elgesį.

Tačiau paaugliai labiausiai ir provokuoja tėvų agresiją:

paauglys nenori kloti lovos, praleidinėja pamokas, neruošia namų darbų, geria ir rūko, atsisako padėti buityje ir spokso televizorių, nešvarius rūbus išmėto po kambarį, grubiai atsikalbinėja į tėvų pastabas...

Tai yra paauglystės vystymosi etapas. Paauglių kūnas ima greitai vystytis ir augti. Jų psichika neprisitaiko prie šio kūno - todėl judesiai darosi staigūs, blogiau koordinuoti, nerangūs. Berniukų varpos bei mergaičių makštys jų neklauso (hormonų audros). Tai pakerta savikontrolės jausmą, pasitikėjimą savimi. Paaugliai jaučiasi negražūs, netobuli, nesaugūs.

Psichoterapine prasme, jiems  reikalinga suaugusių parama, įvedimas į suaugusius. Bet šiuolaikiniai tėvai mažai bendrauja su paaugliais, o  šito jiems trūksta. Tėvų paramą atstoja bendravimas su bendraamžiais. Jie bando susikurti savo ritualus ruošiami šokių vakarėliai (tūsai), cigaretės, žvakės. Seksualiniai bandymai tampa ,,pašventinimu į suaugusius“. Tuo tarpu tėvų reakcija visai ne šventinė, o neigiama. Paaugliai dažniau apkaltinami ir lieka nesuprasti. Tėvai ima paauglius gėdyti, auklėti, šaukti ant jų. Juos verčia sėstis prie vadovėlių, brukamas į rankas skuduras, šepetys, nesutvarkyti rūbai. Juos uždaro namuose, neleidžia bendrauti su bendraamžiais. Norėdami parodyti savo vaikui  ,,dantis ar užrėkti ant jų“, pabandykite išeiti į kitą kambarį ir apsiraminti arba garsiai keiktis, bet ,,orui“.

Jeigu paauglys daro tai kas mums nepatinka – duokim jam į rankas tai kas jam patinka: pavažiuoti mašina, įvairuoti į garažą, atspausdinti kokį tekstą kompiuteriu, paruošti jų mėgstamą patiekalą ir t.t.,  nes skaniai valgant sunku plūstis ,,burna užimta“. Paauglių tėvams labai naudinga susitikti tarpusavyje ir suprasti, kad jų vaikai galbūt nėra blogesni už kitus. Kad visuose namuose  šiuo metu vyksta  ,,dantų rodymas“, kad greičiausiai   neverta pykti   už  ,,paauglių padarytas skriaudas mums“.

UŽ TAI JIEMS SUMOKĖS - JŲ VAIKAI.

« Atgal